Winners - 2017 Young Artist Auditions

Division A
(Ages 18-30)

Instrument

Name

Winner Place

Teacher

Guitar

An Tran

Grand Prize

Anne Waller

Cello

Coleman Itzkoff

Grand Prize

Ralph Kirshbaum

Clarinet Duo

Edgar Lopez
Sergio Coelho

Runner Up

Yehuda Gilad

Piano

Christopher Goodpasture

Runner Up

Peter Frankl

Piano

Feng Bian

Honorable
Mention

Jeffrey Kahane



Division B
(Ages 14-17)

Category

Instrument

Name

Winner Place

Teacher

Ensemble

String Quartet

  Nanki Chugh
  Yi-Mei Templeman
  Leo Santi
  Arya Shapouri

1st Place

Margaret Lysy

Piano

Piano

Sean Lee

1st Place

Young-sook Kang

Piano

Piano

Victor Shlyakhtenko

2nd Place

Teresa de Jong Pombo

Piano

Piano

Rufus Bordal

Honorable
Mention

Anders Martinson

Plucked

Guitar

Sedona Farber

1st Place

Jack Sanders

Plucked

Harp

Sophia Chan

1st Place

Alla Yashneva

Plucked

Harp

Vivian Tang

2nd Place

AnnMarie Liss

Stringed

Violin

Takumi Taguchi

1st Place

Simon James

Stringed

Violin

Albert Gang

2nd Place

Margaret Batjer

Stringed

Cello

Benjamin Doane

2nd Place

Rosemary Elliott

Stringed

Violin

Mai Matsumoto

Honorable
Mention

Zhao Wei

Wind

Flute

Scott Quirk

1st Place

Jim Walker

Wind

Flute

Jennifer No

2nd Place

Mi Kyung Lee

Wind

Flute

Elisha Tan

Honorable
Mention

September Payne




Division C
(Ages 10-13)

Category

Instrument

Name

Winner Place

Teacher

Ensemble

Piano Trio

Sarah Kave
Saveliy Sotnikov
Joshua Kave

2nd Place

 

Piano

Piano

Case Keough

1st Place

Rufus Choi

Piano

Piano

Matthew Hahn

2nd Place

Dr. Christina Tio

Piano

Piano

Robert Shlyakhtenko

3rd Place

Teresa de Jong Pombo

Piano

Piano

Aaron Kwan

3rd Place

Agatha Hou

Piano

Piano

Jadon Wu

Honorable
Mention

A Prodan

Stringed

Violin

Chunyi Zhou

1st Place

Linda Rose

Stringed

Cello

Irene Lee

2nd Place

Joon Sung Jun

Stringed

Cello

Wilson Chen

3rd Place

Jonathan Koh

Stringed

Cello

Sarah Kave

3rd Place

Andrew Cook

Wind

Flute

Lauren Lee

1st Place

Jennifer Lee

Wind

Flute

Celine Chen

Honorable
Mention

Mary Cervantes



Division D
(Ages 9 and under)


Category

Instrument

Name

Winner Place

Teacher

Piano

Piano

David Dai

1st Place

Christina Tio

Piano

Piano

Ian Park

1st Place

Elena Makarova

Plucked

Guitar

Justin Chen

2nd Place

Jeremiah Benham

Stringed

Cello

Eiline Tai

1st Place

Joon Sung Jun

Stringed

Violin

Nichole Aye

2nd Place

Aimee Kreston

Stringed

Violin

Amanda Nguyen

3rd Place

Mariana Dimitrova